wp

Web Tasarım


Web Tasarım

Web Tasarım

 

 Web tasarımı, Tasarım fikirlerinin estetik çizgide bir amaca yönelik olarak belirli prensiplerle yönlendirilmesi ve organize edilmesi ve pratiğe dönüştürülmesi sürecidir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra bir web sitesi olur. Web tasarımını yaptıktan sonra, kullanıcılar bir tarayıcı yardımıyla internet üzerinden web sitelerine erişebilirler. Peki detaylı düşündüğümüzde iyi bir web tasarımı nasıl olmalıdır?

 

 Web Tasarımında Nelere Dikkat Edilmeli?

 

 Her çalışmada olduğu gibi web tasarımında da amaç önemlidir. Web sitesi amacına uyan bir tasarımda olmalıdır, firmayı en doğru ve en hızlı şekilde müşteriye yönlendirmeli, kullanıcı dostu olmalı ve uygun formatta kodlanmalıdır.

 

 Web Tasarım Unsurları

 

 Düzen

 

 Grafik ve metin gibi özellikler belirli bir sırada olmalıdır. Web sitelerinin en önemli hedeflerinden biri, kullanıcıların aradıkları bilgileri ilk bakışta hızlı bir şekilde bulmalarını sağlamaktır. Bu, tasarımın dengeli olması ve bütünlüğünün düzenli bir şekilde muhafaza edilmesi halinde geçerli olabilecek bir durumdur.

 

 Renk

 

 Renk seçimi müşterinin isteklerine ve amacına bağlıdır; Bu sadece siyah beyaz renklerle yapılabilirken, bir kuruluşun kişiliği ve markalaşması web uyumlu renkler kullanılarak ifade edilebilir.

 

 Grafikler

 

 Grafikler, web tasarımı için logo, fotoğraf, küçük resim olarak kullanılabilir. Kullanım kolaylığı bakımından çok zor bir yapıda olmamalı, web sayfasının içeriğiyle uyumlu olmalı ve doğru konumlandırılmalıdır.

 

 Yazı Tipleri

 

 Çeşitli yazı tiplerini kullanarak bir web sitesinin tasarım kalitesini artırabilirsiniz. Birçok web tarayıcısı, yalnızca web uyumlu yazı tiplerin okunaklı bir şekilde gösterebilir. Bu nedenle, geniş çapta kabul gören bu grup içindeki yazı tipleriyle çalışmaya özen göstermeye değer.

 

 İçerik

 

 İçerik ve tasarım, sitenin mesajını görsel ve metin yoluyla geliştirmek için birlikte çalışabilir. Okuyucuyu sıkmamak için onlara istediklerini vermek gerekir ki sitede daha fazla vakit geçirsinler. Kullanılan yazılı metin, alakalı ve faydalı olmalıdır. İçerikle ilgili anahtar kelimeler olmalı, arama motorları için optimize edilmeli ve uygun uzunlukta olduklarından emin olmalıdırlar.

 

 Kullanıcı Dostu Web Tasarım Oluşturmak

 

 Bir web sitesi geliştirirken, bir siteyi güzel ve görsel olarak çarpıcı hale getirmek için her zaman son kullanıcı için web tasarımının temellerini dikkate almalısınız. Kullanıcı dostu arayüzler, aşağıdaki listede bulunan faktörlere dikkat edilerek kolayca elde edilebilir.

 

 Gezinme

 

 Web tasarım site mimarisi yapılırken, menüler kullanıcıların web sitesinde nasıl gezindiklerini dikkate alacak şekilde oluşturulmalıdır. Kullanıcılar için faydalı olan, ihtiyaç duydukları bilgileri bulmayı amaçlayarak ve site içinde kolayca hareket etmelerine yardımcı olacak şekilde tasarlanmalıdır.

 

 Multimedya

 

 Tasarımdaki ilgili video ve sesler, kullanıcıların bilgileri hızlı bir şekilde anlamasına ve kavramasına yardımcı olabilir. Bu, kullanıcıları web sitesinde daha fazla zaman geçirmeye teşvik edebilir.

 

 Teknoloji

 

 Teknolojik gelişmelerden faydalanmak, tasarımcılara hareket ve yenilik ekleme özgürlüğü vererek, her zaman yeni, dinamik ve profesyonel bir web tasarımında uygulama yapmalarına olanak tanır.

 

 Etkileşimli

 

 Tasarıma kullanıcı yorumları ekleyerek aktif kullanıcı katılımını ve halkın katılımını artırın. E-posta formları ile ziyaretçinizi sürekli etkileşimde bulunduğunuz kullanıcılara dönüştürün.

 

 Web Tasarımı Yaparken Çok Yönlü Düşünmek Gerekir

 

 Tüm bu bilgilerle, web tasarım konusunda tatmin edici bir web deneyimi için mükemmel kullanıcı dostu arayüz tasarımı oluşturulabilir. Kritik planlama sürecinden sonra kullanılacak tasarımı, şık ve sanatsal bir yapıya çevirebiliriz. Tüm bunları yaparken bireysel veya kurumsal müşteri özelliklerine ve dileklerine dikkat etmeyi unutmamak başarı getirecektir.

 

 Firmalar Neden Web Tasarımı Yaptırır?

 

 Bir web tasarımına sahip olmak ve bunun sonucunda başarıya ulaşmak çok önemlidir. Sanal dünyada olmayanların sektörün arkasında olduğunu hesaba katarsak, öncelikle kurumsal vitrinlerin yapılmasında fayda var. Başarılı bir web tasarımı ile:

 

 Firmaların aynı şehirdeki müşterilere ve farklı kıtalardan müşterilere yakınlığı aynı olacak, coğrafi mesafe önemli olmayacak. Web tasarımına sahip olmak firma için olumlu bir imaj oluşturacaktır. Web tasarımı yapan firmalar, müşterilerini yenilikler ve gelişmeler hakkında bilgilendirebilecek ve kampanyalarını paylaşabilecek.

 

 7/24 açık olması sayesinde, satış siteleri gece gündüz para kazanmaya devam edecek. Arama motorlarında görülebilecek ve müşteri kazanabilecekler. Güven aşılayacaklar. Satış gelirleri artacak. Bu da başarıya giden yolda anahtar olacaktır.

 


pathyou
İdiltırnakevi
İdilelektrik
Podosen
Petpoint
Decoçelikkapı